Skip to content
Home » Kliūtys, trukdančios vystyti saulės elektrinių plėtrą

Kliūtys, trukdančios vystyti saulės elektrinių plėtrą

 

2021 metų liepos mėnesio duomenimis Lietuvoje 11 tūkstančių žmonių turi nuosavas saulės elektrines. Nors dar prieš 4 metus tokių asmenų buvo vos 426.

Saulės elektrinės tampa vis paklausesnės dėl didėjančių elektros kainų, mažėjančių įsigijimo išlaidų, Aplinkos projektų valdymo agentūros skiriamos paramos, galimybės įsigyti jėgainę išsimokėtinai. Vis tik ekspertai sako, kad susidomėjimas saulės elektrinėmis yra per mažas, kad galima būtų įgyvendinti užsibrėžtą Lietuvos valstybės tikslą – iki 2025 metų turėti 1 MW saulės jėgainių galios.

Saulės elektrinės dar nėra tokios paklausios, kaip buvo tikėtasi

Nors 4 iš 10 apklaustųjų norėtų turėti nuosavą saulės elektrinę, tačiau tik retas ryžtasi projektą įgyvendinti realybėje. Dažniausios stabdančios priežastys – tai, kad parama teikiama vieną ar du kartus per metus, bet ne pastoviai. Dalis žmonių tikisi dar mažesnių kaštų jėgainei įsigyti. Kita dalis – tiesiog neturi pakankamai finansų.

Saulės elektrinės aktyviausios būna nuo kovo iki lapkričio mėnesio, tuo metu jos pagamina daugiausiai energijos. O kvietimas teikti paraiškas dėl kompensacijos jėgainėms pasirodo tik pavasarį. Žmonės laukia kvietimo pradžios ir nesiryžta įsirengti elektrinės, kol nėra užsitikrinę paramos. Todėl saulės elektrinių statybos sulėtėja ir statybos atsigauna tik po paramos kvietimo pabaigos. Laukdami kvietimų žmonės ne tik vėliau įsirengia saulės elektrines, bet ir praranda progą sugeneruoti reikiamą energijos kiekį aktyviausiu metu, pavasarį ir vasarą.

Švedija galėtų būti saulės energetikos pavyzdžiu

Galbūt lietuviams reikėtų imti pavyzdį iš Švedijos. 2019 metais šalyje buvo generuojama net 54,6 % energijos iš atsinaujinančių šaltinių. 2021 metais Švedijoje buvo įdiegta apie 21 800 saulės elektrinių. Šioje šalyje parama skiriama nuolat. Skirtingai nei Lietuvoje, nereikia laukti specialios datos, kada atsiranda naujas kvietimas teikti paraiškas. Todėl Švedijoje bendras jėgainių skaičius nuo 2019 m. iki 2020 m. padidėjo 56 %. Planuojama, kad 2040 metais 100 % energijos generuos saulės elektrinės ir kiti atsinaujinančios energijos šaltiniai.

Jau netrukus turėtų pasirodyti naujo, 2022 metų kvietimo paramai saulės elektrinėms, data. Iki to laiko galima pilnai pasiruošti saulės elektrinės diegimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *